Románia beelőzte Szlovákiát

Románia beelőzte Szlovákiát

Románia és Bulgárai uniós csatlakozásával megnyílt a két ország lakosai szervezetek számára az .eu domaintérbeli címek regisztrációjának lehetősége. Románia menetel, Bulgária kullog...

Románia és Bulgária január elsején csatlakozott az Európai Unióhoz. Az új tagok állampolgárai és szervezetei az idei év első napjától kérhetnek .eu végű webcímeket. A páneurópai domaintér kezelője az EURID által közzétett statisztikából – amely a első 20 nap domain regisztrációit tartlmazza – megállapítható, hogy a Romániában meglehetősen népszerűnek az .eu végű domain nevek. A közzétett statisztika szerint román kérelmezők eddig valamivel több, mint 2200 webcímet kértek. Bulgáriából mindössze 386 kérelmet érkeztetett a brüsszeli nyilvántartó. A fokozott román érdeklődés értékét jól szemlélteti az, hogy a keleti szomszédunkból 20 nap alatt közel kétszer annyi regisztráció érkezett, mint Szlovákiából 1 év alatt és hatszor annyi, mint Szlovéniából ugyancsak egy év alatt.

Mi, magyarok 15. helyen állunk

Az EurId által kiadott kimutatás szerint a bejegyzett .eu domain nevek tekintetében továbbra is a németek "vezetnek". Eddig az összes bejegyzett domain 35%-át kérte német igénylő. Brit kérelmező irányából fogadták az igények közel 20%-át, Franciországból regisztrálták a webcímek 7,2%-át. Magyarország Írországot és Hollandiát követve, Máltát és Görögországot megelőzve a 15. legnagyobb igénylő. Az adatok szerint minden 100. .eu végű domainnek vagy magyar kezelője.

Bulgária: róka fogta csuka, csuka fogta róka

A uniós államokban élők és ezen országokban működő szervezetek bármely regisztrátorhoz fordulhatnak .eu végű címek lefoglalásához. Az elmúlt egy év kimutatásai szerint azonban a legtöbb kérelmező saját országában tevékenykedő regisztrátorral veszi fel a kapcsolatot. Ennek egyik oka, hogy az ügyfélszolgálat lebonyolítása egyszerűbb az adott ügyfél által ismert nyelven, másrészt a néhány 10 eurós költség hagyományos bani átutalása és konverziós költsége akár a 1 domain regisztrációs díját is meghaladhatja, a kártyával való interneten történő fizetés megbízhatósága kapcsán az internetezők többsége még mindig bizonytalan. A bulgáriából beérkezett alacsony regisztrációk számának okára valószínűleg a oszgágon belül tevékenykedő regisztrátorok számában keresendő a magyarázat. Romániában összesen 8 cég kérte meg a regisztrátori státuszt, Bulgáriában azonban mindeddig egyetlen akkreditált regisztrátor sincs. Ez a tény a bulgáriai regisztrációkra várhatóan továbbra is ki fog hatni, mert ameddig nincs kereslet addig nem fogják a cégek a regisztrátori státusz megszerzéséhez a 10 000 Eurós díjat megfizetni, ameddig pedig nincs regisztrátor az országban a kérelmezők nem fognak tudni anyanyelvükön kommunikálva és helyi banki átutalással regisztrálni…

menu
menu