Sikeresek-e az ékezetes domain nevek?

Sikeresek-e az ékezetes domain nevek?

"Hosszú évek óta lehetőségünk van a magyar ábécé karaktereit tartalmazó domainnevek regisztrációjára, azonban a megoldás nem terjedt el széles körben. Lehet, hogy most éri meg bevásárolni?" - teszi fel a kérdést a BitPort.hu cikke.

A .hu felső szintű domain alatt már 2004 óta lehet magyar ékezetes neveket regisztrálni, bár további betűkészletek igénybe vételére azóta sincsen lehetőség. Ezeket az ékezetes címeket a kapcsolódó alkalmazásoknak átkódolva, a domainrendszerben is értelmezhető módon kell kezelniük, ahol a körfűrész.hu például így néz ki: xn--krfrsz-eva4hr6c.hu. Ilyen technológiával általábban csak az újabb böngészők rendelkeznek.

Egy darabig még gondot jelenthet, hogy az ékezetes címzést nem támogató Internet Explorer 6-ot ma is a potenciális látogatók több mint 10 százaléka használja. Ennél azonban sokkal nagyobb probléma, hogy a tartalomkezelő rendszerek és a címeket kezelő egyéb szoftverek gyakran nincsenek felkészítve a megfelelő karakterkódolás használatára. A jelenség ahhoz hasonló, mint ami a hibásan beolvasott RSS feedeknél is gyakran megfigyelhető, és a felkészületlenségen vagy az érdektelenségen kívül nehéz rá magyarázatot találni.

Párosan szép

Persze az ékezetes domainnevek ettől függetlenül is alkalmatlanok a nemzetközi felhasználásra, hiszen feltételezhető, hogy a külföldi felhasználók billentyűzet-beállításai nem teszik lehetővé a magyar karakterek bevitelét. Ugyanakkor semmi akadálya, hogy egy weblap ékezetes és ékezet nélküli domainnévvel is elérhető legyen, így globális használatra célszerű mindkét változatot fenntartani.

miatt ma is az az általános gyakorlat, hogy az ékezetes doménekről egyszerűen átirányítják a látogatókat a hagyományos változatra. Sokat csak befektetésképpen foglaltak le még idejében, míg a vállalatok az adott nyelvterületeken a márkanevekkel való trükközést próbálják megelőzni a rendhagyó domainnevek megvásárlásával, esetenként pedig így próbálják megerősíteni jelenlétüket valamelyik távoli piacon.

A lokális karakterekre épülő keresőoptimalizáció (SEO) előnyeiről már sokfelé olvashatunk, ami egy adott kulcsszóra hegyezi ki magukat a domainneveket. Az elgondolás alapja, hogy a felhasználók a legritkább esetben jutnak el az URL begépelésével egy-egy oldalra, de ez – leszámítva a valóban speciális projekteket – egyelőre nem tűnik különösebben érdekes vagy hasznos dolognak.

Kell ez nekem?

A webes megoldásokkal foglalkozó BlueRay Kft. tanácsadója, Erben Roland szerint a tudatos online tevékenységet folytató hazai vállalkozások egyelőre nem igazán érdeklődnek a magyar ékezetes domainek iránt. Az is ritka, hogy valamelyik vállalkozás két változatban vásárolja meg a hozzá kapcsolódó címeket, önmagában pedig még nem találkozott magyar ékezetes domainnel a BlueRay ügyfeleinek körében. A szakember senkit sem beszél le a kísérletezésről, hiszen egy vállalkozás éves költségeit tekintve a domainregisztráció filléres tételnek számít, de úgy látja, hogy a lokális karakterkészletek felhasználásának a magyar nyelvterületen nincs valódi jelentősége .

A cikk megírásának időpontjában az Internet Szolgáltatók Tanácsának oldala alapján 2278 domainnév várakozik bejegyzésre. Közöttük 31 magyar ékezetes található, és ezeken belül is csak 9 olyan, amelyik nem rendelkezik már élő, vagy ugyancsak elfogadásra váró, ékezetek nélküli változattal. A Bóna Vasker Kft. részéről például teljesen ésszerűnek tűnik a bonavasker.hu mellett a bónavasker.hu bejegyzése, de a kisszámú meghirdetett ékezetes domain többsége inkább hosszútávú befektetésnek vagy SEO-kísérletnek tűnik.

A cikk szerzője Tököli Gábor, A bitport.hu munkatársa.

A cikket a BitPort.hu hozzájárulásával közöljük. Az eredeti cikk megtekinthető a

http://www.bitport.hu/kkv/magyar-ekezetes-domain-nevek

címen

menu
menu