Domain adás-vétel - Gyakori kérdések
Domain adás-vétel
.hu vagy .com végű nevet válasszak?
Majdnem mindegy, mert minden cím elérhető a világ minden tájáról, azonban vannak érvek amik egyik vagy másik mellett szólnak.
A .com/.net/.org/ címek bejegyzése kevesebbe kerül, mint egy .hu domain, de a további években többet kell fizetnünk érte, tehát a .com fenntartása drágább lesz. Az .info és a .biz címek pedig már a bejegyzéskor is többe kerülnek akár a .hu-s végű, akár a .com-os címeknél. A másik vetülete a kérdésnek, hogy mennyire sürgősen kell az ügyfélnek a név. Amennyiben azonnal, azt csak a .com/.net/.org/.info és .biz címeknél lehet biztosítani. A .hu webcímek esetén legoptimálisabb esetben is a bejegyzés 24-48 órát vesz igénybe, de a legtöbb név bejegyzéséhez 16-18 nap szükséges.
Az utolsó összehasonlítási alap a nevek használati értéke. A hazai piac szereplői számara a legkönnyebben a .hu végű címek jegyezhetőek meg, azonban ha a külföldiek számára is szeretnénk működtetni a honlapot, akkor célszerű, ha nemzetközileg jobban ismert végződést választunk, azaz .com, .net vagy .info végű cím mellett döntünk.
Javasoljuk, hogy a
domain nevek megválasztásával kapcsolatos írásunk elolvasását!
Vevő vagyok, mire figyeljek?
Az adás-vétel pillanatában győződjön meg arról, hogy az eladó kezelésében van-e a domain név. A
www.domain.hu/domain/domainsearch/ oldalon található nyilvános információk általában a valós állapotot tükrözik azonban hivatalos információk a Regisztrátoroktól nyerhetők. Felszámolás alatt álló gazdasági társaságtól csak a felszámoló engedélyével vásároljunk webcímet! Az adás-vételt követően minél hamarabb juttassa el a lemondó nyilatkozatot egy Regisztrátorhoz!
Eladó vagyok, mire figyeljek?
Csak akkor írjon alá a lemondó nyilatkozatot, ha a vételár kifizetésre került, mert a nyilatkozat nem visszavonható!
Igyekezzen elérni, hogy készpénzben kerüljön kifizetésre a vételár. Az eladási ár személyes átvételekor a lemondó nyilatkozatot alá is tudja írni.
Hol kössük a szerződést?
A legegyszerűbb és legbiztonságosabb módja egy .hu TLD alá bejegyzett domain adás-vételének, ha az ügylet (lemondó nyilatkozat aláírása és vételár kifizetése) egy regisztrátor jelenlétében (ügyfélszolgálatán) történik meg és az adás-vétel előtt a Regisztrátor a hivatalos adatok birtokában nyilatkozik a domain aktuális kezelőjének személyéről. Ebben az esetben elkerülhető az, hogy olyan nevet "vásároljunk" ami nincs is az eladó birtokában, vagy azt már másnak eladta.
A domain név kezelőjérol való érdeklődést telefonon is megtehetjük, a fontos, hogy információkérést adás-vétel időpontjában tegyük meg és az aláírt lemondó nyilatkozatot mihamarabb juttassuk el egy Regisztrátor számára, ezt megtehetjük akár faxon is. A Regisztrátorok a központi nyilvántartási rendszerben azt is látják, hogy a névre átírási folyamatot indítottak-e már.
Ha nincs lehetőség a Regisztrátor mindkét fél általi felkeresésére célszerű egy közvetítő céget bevonni az ügylet lebonyolításába. Általában az ügyvédi letét alkalmazása jelentős költség növekedést eredményez.
A domainabc több alkalommal végzett ilyen közvetítő tevékenységet. Kérje ajánlatunkat a
kapcsolati form segítségével.
El szeretném adni a nevet, a vevőt érdekli a dolog, megbízunk egymásban, hogyan intézzük az ügyet?
Az általunk javasolt módszer használatával minimálisra csökkenthetőek a kockázatok.
1. lépés: Az adás-vételi szerződést és a lemondó nyilatkozatot kitölti az eladó fél.
2. lépés: Az adás-vételi szerződést a lemondó fél aláírja, a lemondó nyilatkozatot azonban nem.
3. lépés A fenti két dokumentumot az eladási árról szóló számlával a Vevő számára elpostázza.
4. lépés A Vevő aláírja a dokumentumokat, átutalja a számla összegét és visszapostázza a dokumentumokat, azonban mindkét dokumentumból - legalább - egyet magánál tart.
5. lépés Amennyiben az eladóhoz megérkezett a vételár az eladó aláírja a lemondó nyilatkozatot és elpostázza a Vevő számára, amivel az átíratás kezdeményezhető.
A dokumentumokat célszerű legalább 3-3 példányban elkészíteni, mivel a Regisztrátor számára egy példány a lemondó nyilatkozatból átadásra kerül.
Feltétlenül ahhoz a regisztrátorhoz kell fordulnom, akinél az eladó tartotta fenn a domain-t?
Nem. Bármelyik Regisztrátorhoz, illetve annak viszonteladójához is fordulhatunk.
Szeretnék egy nevet megvásárolni, de szeretném inkognitómat megtartani, mit tegyek?
Erre általában akkor kerül sor, ha az árak "felverését" kívánja a vevő elkerülni.
Javasolt egy domain közvetítéssel foglalkozó, közismert cég, (pl.: Regisztrátor) bevonása az ügyletbe. Sikeres megoldás lehet, ha a Vevő köt egy megállapodást a közvetítő céggel, mely szerint az "megveszi" a saját nevére a domaint és azt továbbadja a Vevő fél számára miután az eladó és a közvetítő cég közötti ügylet lezárult. Ez az eljárás hosszabb időt vesz igénybe, mint egy egyszerű adás-vétel, azonban jelentős összegek takaríthatók meg a módszerrel. Ha ezt a módszert választjuk, ne kezdjünk alkuba (vagy csak anonym módon) a domain kezelőjével.
A domainabc.hu több ilyen eredményesen lezárt ügylet lebonyolításában már közreműködött.
Kérje ajánlatunkat!
Mennyit ér egy domain?
Az eladási árat - a piac alapszabályai szerint - a vevő számára nyújtott érték befolyásolja. Egy .hu domain általában 40 és 5 - 600 000 Ft között mozog. Több helyen lehet több millió forintért kiajánlott neveket látni, ezek azonban gyakran messze állnak a realitástól, viszont több alkalommal értékesítettek már hazánkban is több millió forintért domain neveket. (pl. 777.hu, lap.hu, hitel.hu)
A domain nevek értékét több tényező befolyásolja, néhány gyakorlati taapasztalat:
- a legjelentősebb értéknövelő tény a domain jelentése: minél nagyobb (és "gazdagabb") ágazat, érdekcsoport tudja használni a nevet annál értékesebb. (hitel.hu)
- amennyiben a domain nem ékezetes szóból alkotott, az is növelheti az értéket (pl. honlap.hu)
- kötőjelet vagy számot tartalmazó cím kevésbé értékes (kivéve speciális számok esetén)
- a domain hossza forditottan arányos értékével
- a magyar piacon a .hu értékesebb, azonban az külföldön a nemzetközi kiterjesztések értékesek. A külföldi tartományok érték szerint sorbaállítva: .com, .net, .info, .org, .biz. Az egyes országkódos webcímek közül a népesség számmal és a lefedett nyelvterület nagyságával egyenes arányban áll a végződés. A .de és az .uk végződést követően 2004 tavaszától "feljövőben" van a .cn (Kína)